KRIOTERAPIA

Zabieg należący do grupy zabiegów zimnolecznictwa. Wykorzystuje się w tym zabiegu specjalnie skonstruowane urządzenie, w którym czynnikiem chłodzącym jest zimne powietrze. Temperatura schładzanego powietrza to ok. – 30º C, – 35ºC. Krioterapia działa w II fazach: I faza: Zmniejszenie uwalniania mediatorów bólu i zapalenia (działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne) Zwiększenie napięcia mięśni szkieletowych Obkurczenie naczyń krwionośnych Zmniejszenie przewodnictwa nerwowego II faza: Rozszerzenie naczyń krwionośnych Zwiększenie ukrwienia Zmniejszenie napięcia mięśniowego Krioterapia ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Stosowana głównie jest w schorzeniach reumatoidalnych, stanach pourazowych, dyskopatiach, przeciążeniach narządu ruchu.

SOLLUX

 

Jest to zabieg należący do grupy zabiegów światłolecznictwa. W naświetlaniach solluxem wykorzystuje się dwa rodzaje filtrów:

FILTR NIEBIESKI , który uśmierza ból, znajduje zastosowanie w leczeniu nerwobóli i przeczulicy

FILTR CZERWONY stosuje się w naświetlaniu stanów zapalnych tkanek miękkich, leczeniu Trudo gojących się ran.

 

BIOPTRON

 

Lampa biotron wytwarza światło, które ma zdrowotny wpływ na organizm ludzki. Stosuje się przez wszystkim w dyskopatiach, bólach kręgosłupa, owrzodzeniach, chorobach skóry, zaburzeniach narządu ruchu. Wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

LASEROTERAPIA

 

Zabieg laseroterapii stosuje się głownie w leczeniu takich schorzeń jak:

 • Trudno gojące się rany i owrzodzenia
 • Przewlekłe stany zapalne
 • Choroby zwyrodnieniowe stawów
 • Zapalenia ścięgien, powięzi, mięśni
 • Chorobach skóry
 • W zespołach powstałych w wyniku przeciążenia mięsni i tkanek miękkich

GALWANIZACJA

 

Jest to zabieg elektroterapii do którego wykorzystuje się stały prąd. Galwanizacja może być wykorzystywana zarówno jako środek przeciwbólowy , przeciwzapalny, ale również w leczeniu porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego. Można ją także zastosować w przypadku utrudnionego zrostu po złamaniu kości.

JONOFOREZA

 

Jonoforeza to nic innego jak zabieg elektroterapii przy użyciu prądu stałego, za pomocą którego wprowadza się do tkanek jony odpowiednich leków. W zależności od rodzaju leków może mieć działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające, rozmiękczające blizny.

ELEKTROSTYMULACJA

 

Jest to zabieg elektroleczniczy, w którym wykorzystuje się prąd impulsowy w celu pobudzenia nerwów i mięsni. Wykorzystywana jest w celu zapobiegania zanikom mięśniowym, usprawnianiu upośledzonych grup mięśni.

DIADYNAMIK

 

Jest to zabieg prądowy, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przekrwienie. Może być stosowany w leczeniu zespołów bólowych i przebiegu choroby zwyrodnieniowej oraz dyskopatii, w przypadku nerwobóli, zapaleń okołostawowych. Można ją także stosować w leczeniu prostych zaników mięśniowych.

PRĄDY INTERFERENCYJNE (PRĄDY NEMECKA)

 

Są to prądy średniej częstotliwości , które powstają w wyniku nakładania się dwóch prądów. W zależności od częstotliwości jaką wykorzystujemy w trakcie zabiegów prądy Nemecka mogą wywoływać:

 • Skurcze mięśni
 • Efekt przeciwbólowy
 • Przekrwienie tkanek
 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego

TENS

 

Prądy TENS to przez skórna stymulacja elektryczna nerwów. Ich działanie polega głównie na hamowaniu docierania bodźców bólowych do mózgu, stąd też wykazują silne działanie przeciwbólowe.

ULTRADŹWIĘKI

 

Jest to zabieg fizykalny, który wykorzystuje fale dźwiękowe o częstotliwości przekraczającej granice słyszalności ucha ludzkiego. Ultradźwięki powodują:

 • Działanie przeciwbólowe
 • Zmniejszają napięcia mięśniowe
 • Hamują procesy zapalne

Stosowane są w leczeniu wszelkich zespołów bólowych, ha luksów, ostróg piętowych, blizn.

FONOFOREZA

 

Jest to zabieg przy którym wykorzystuje się fale ultradźwiękową z dawką odpowiedniego leku.

MAGNETOTRON

 

 

Jest zabiegiem fizykalnym polegającym na zastosowaniu pola magnetycznego małej częstotliwości. W zależności od kształtu impulsu pole magnetyczne wykorzystuje się w leczeniu chorób układu kostnego, chrząstki stawowej, więzadeł, w chorobach nerwów i mięsni. Magnetotron przyspiesza także zrost kostny i usprawnia krążenie obwodowe.

TERAPULS

 

Jest to zabieg, który wykorzystuje impulsowe pole magnetyczne wielkiej częstotliwości. Wykazuje głownie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przyspiesza także wchłanianie się krwiaków. Stosowany głownie w leczeniu zmian zwyrodnieniowych, nerwobólach, stanach zapalnych.

BOROWINA

 

 

Jest to zabieg ciepłolecznictwa. Okłady borowinowe wykonuje się przede wszystkim w przewlekłym gośćcu stawowym, zapaleniach okołostawowych, nerwobólach, zwyrodnieniach.

HYDROMASAŻ

 

 

Jest to rodzaj masażu wykonywanego za pomocą wody pod ciśnieniem w specjalnej wannie z dyszami. Odpowiedni dla osób cierpiących na bóle, zapalenia stawów, ale wykorzystuje się go także jako zabieg odprężający.

KĄPIEL PEREŁKOWA

 

 

Jest jednym z zabiegów wodolecznictwa. Jej podstawą jest wywieranie delikatnego drążenia na skórę poprzez bąbelki powietrza generowane przez specjalne dysze. Kąpiel ta przede wszystkim działa uspokajająco, odprężająco, zmniejsza napięcie mięśniowe.

MASAŻE WIROWE KOŃCZYN GÓRNYCH I DOLNYCH

 

 

Jest to zabieg wodolecznictwa. Przeprowadzany na kończynach górnych lub dolnych w specjalnych wanienkach wypełnionych wodą. Wykazuje działanie przeciwobrzękowe, zmniejsza zastój krwi żylnej, rozluźnia mięśnie, działa przeciwbólowo.

MASAŻ KLASYCZNY

 

 

To metoda leczenia fizykalnego, polegająca na mechanicznym drażnieniu tkanek za pomocą odpowiednich technik. Działa na wiele sposobów:

 • Rozluźnia
 • Pobudza krążenie łagodzi bóle

Stosuje się go w leczeniu takich dolegliwości jak:

 • Bóle pleców
 • Bóle karku
 • Bóle mięśni
 • Napięcia bóle głowy
 • Nerwicach
 • Depresjach

GIMNASTYKA REHABILITACYJNA

 

 

Ma na  celu wspomaganie leczenia określonej dysfunkcji z uwzględnieniem przeciwwskazań i aktualnego samopoczucia ćwiczącego. Poprzez zwiększenie wydolności fizycznej i aktywację ruchową uzyskujemy:

 • Likwidację dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów
 • Zmniejszenie ograniczeń ruchowych
 • Poprawę funkcjonowania układu krążeniowo-oddechowego i wydalniczego
 • Regulację napięć mięśniowych wynikających z bólu i nawykowej postawy
 • Korektę wad postawy i nieprawidłowych stereotypów ruchu

KINEZYTERAPIA OGÓLNOUSPRAWNIAJĄCA

 

 

Dział ten obejmuje ćwiczenia aktywujące cały organizm do poprawy składowych sprawności i wydolności fizycznej najczęściej na drodze kompensacji.

Zgodnie z metodyką ćwiczenia mają formę grupową, odbywają się w warunkach pomieszczeń odpowiednio adoptowanych – przyjmując formę treningu sportowego oraz prowadzone są przez fizjoterapeutę o kwalifikacjach pedagogicznych.

W związku z ograniczoną u człowieka możliwością regeneracji kompensacja i adaptacja odgrywają znacząca rolę.

Adaptacja – przystosowanie się organizmu do zaistniałych warunków bytowania albo przystosowanie się poszczególnych narządów do pełnienia funkcji przy zmianie warunków.

Kompensacja – zdolność zastępowania  drogą odtwarzania, utraconych funkcji przez pracę

KINEZYTERAPIA OGÓLNOUSPRAWNIAJĄCA

ĆWICZENIA W WODZIE

 

 

Oddziaływanie na osłabioną siłę mięśniową w niedowładach i porażeniach wiotkich oraz prostych zanikach mięśniowych, przy bolesności stawów np. przy zmianach zwyrodnieniowych.

KINEZYTERAPIA O DZIAŁANIU MIEJSCOWYM

 

 

Ma na celu przywrócenie utraconych funkcji lub uruchomienie mechanizmów kompensacji lokalnej, które zastąpią te utracone.

KINEZYTERAPIA O DZIAŁANIU OGÓLNYM

 

Wykorzystuje się w niej do ćwiczeń zdrowe części ciała narządu ruch, by przywrócić funkcje niesprawnych części organizmu.

ĆWICZENIA BIERNE

 

 

Niedopuszczanie do wytworzenia się zrostów w stawach, przykurczów torebek stawowych, ścięgien, więzadeł. Ułatwia krążenie krwi i chłonki, zapobiega odleżynom, zachowuje czucie głębokie i powierzchowne.

ĆWICZENIA CZYNNO-BIERNE

 

 

Wzmocnienie mięśni przez umożliwienie im pracy przez pomoc sił z zewnątrz, odtwarzanie i utrwalanie pamięci ruchowej i wzorców ruchowych.

ĆWICZENIA SAMOWSPOMAGANE

 

 

Zniesienie przykurczów, zwiększenie zakresu ruchu w stawie przy pomocy własnej siły mięśni.

ĆWICZENIA W ODCIĄŻENIU

 

 

Przeciwdziałanie zanikom mięśniowym i uzyskanie przyrostu siły, zapobieganie przykurczów w stawie, zwiększenie zakresu ruchów w stawach.

ĆWICZENIA CZYNNE-WOLNE

 

 

Poprawienie koordynacji ruchowej, poprawienie ukrwienia oraz zakresu ruchu w stawie.

ĆWICZENIA CZYNNE-OPOROWE

 

 

Poprawienie wytrzymałości ścięgien, więzadeł, redukują ilość tkanki tłuszczowej oraz zwiększają masę mięśniową, obniżają poziom cholesterolu, poprawiając tolerancję glukozy i wrażliwość na insulinę.

 

ĆWICZENIA SYNERGISTYCZNE

 

 

Możliwość wywołania napięcia w konkretnym mięśniu w wyniku pracy innego zespołu dynamicznego często topograficznego odległego.

ĆWICZENIA RELAKSACYJNE

 

 

Proces dochodzenia narządów organizmu ludzkiego do stanu równowagi

ĆWICZENIA W PIONIZACJI I NAUCE CHODZENIA

 

 

ĆWICZENIA W WODZIE

 

 

Ćwiczenia w odciążeniu z oporem